VIDEO: Veselinović zatražio parlamentarnu kontrolu uslova rada u Linglongu i pokrenuo pitanje zabrane rada nedeljom

Poslanik Radničke partije Željko Veselinović zatražio je danas u Narodnoj skupštini Srbije formiranje anketnog odbora ili radne grupe koja bi obišla fabriku Linglong u Zrenjaninu i proverila uslove rada domaćih i stranih radnika, istovremeno pokrećući i pitanje zabrane rada nedeljom kao jedne od ključnih programskih inicijativa Radničke partije.

Želeo bih da postavim pitanje Višem javnom tužilaštvu u Zrenjaninu, a tiče se pogibije radnika u kompaniji Linglong.

Naime, veoma je simptomatično da Više javno tužilaštvo u roku od samo nekoliko sati donese zaključak i rešenje da je radnik sam kriv zato što je nastradao na radnom mestu.

Ne želim da budem demagog pa da kažem da se u takvim situacijama ne dešavaju ljudske greške i da ne može da se desi da neko bude povređen zato što je napravio propust na poslu.

Ja sam jedan od onih ljudi koji je doživeo tešku povredu leve ruke kada sam u Železari Smederevo radio nešto suprotno propisima, bruseći trajber na motalici. Tako da i dan-danas imam ožiljak na ruci zbog toga.

Ali ovde je problem u tome što je javno tužilaštvo u roku od nekoliko sati, kao što sam rekao, iznelo zaključak da je radnik kriv, a sa druge strane imamo situaciju da decenijama unazad radnici ginu na svojim radnim mestima, a da za to gotovo niko nikada nije odgovarao ili eventualno odgovara neko ko sa tim slučajem nema nikakve veze.

Poslednji takav slučaj je onaj kada su nastradali radnici u rudniku Soko i kada zbog toga niko nije odgovarao.

Kompanija Linglong je jedna od najozloglašenijih kompanija u Srbiji. Mislim da je preuzela tu titulu od čuvene Jure.

Imali smo priliku da vidimo, i svi znamo, da je stavljena na crnu listu Sjedinjenih Američkih Država zbog robovskog rada. Svi smo bili svedoci da su radnici iz Vijetnama, njih oko četiri stotine, bili stavljeni u robovski položaj u kompaniji Linglong.

Radili su usred zime bez adekvatne zimske garderobe, bez hrane i bez tople vode i svi znamo da je to istina koja se ovde već dugo vremena skriva.

Još je Miloš Obrenović 1835. godine, za vreme Sretenjskog ustava, doneo zakon po kome svaki čovek koji kroči na tlo Srbije, ukoliko je rob, postaje slobodan čovek.

Mi danas, gotovo 200 godina kasnije, u Srbiji imamo situaciju da Linglong drži radnike kao robove.

Ono što mene interesuje i što želim da predložim jeste da apelujem na predsednicu Narodne skupštine da se formira anketni odbor ili radna grupa sastavljena od narodnih poslanika koja bi obišla Linglong.

Ne da bismo mi vršili inspekcijski nadzor, ne da bismo nekome sudili, već da obiđemo kompaniju i vidimo kako naši domaći i strani radnici žive i rade u njoj.

Jer to je tamo praktično zabranjeni grad. Kružne razne priče, gotovo naučnofantastične, u koje moram da kažem da ne verujem, ali koje se šire Srbijom, pre svega Zrenjaninom. To sam više puta čuo od ljudi iz Zrenjanina.

Priča se da se tamo dešavaju strašne stvari, da rade zatvorenici koji su počinili teška krivična dela u Kini, da tamo rade politički zatvorenici koji su se zamerili režimu u Pekingu i, što je najstrašnije, da radnici iz Kine koji služe kaznu ponekad ginu, pa ih navodno sahranjuju u temelje fabrike.

Ja iskreno ne verujem u to i mislim da to nije tačno, ali smatram da bi Narodna skupština trebalo da pokrene proceduru obilaska kompanije i ja se prvi prijavljujem da budem deo delegacije koja će obići Linglong.

Drugo pitanje želeo bih da postavim Ministarstvu trgovine.

S obzirom na to da se Radnička partija u svom programu zalaže za zabranu rada nedeljom, a svi znamo da zemlje u okruženju – Severna Makedonija, Hrvatska, Crna Gora, kao i Federacija Bosne i Hercegovine – imaju zabranu rada nedeljom, voleo bih da znam da li Ministarstvo trgovine može da uradi analizu i utvrdi kakvi su efekti te mere.

Želeo bih da vidimo kakav je promet i kakvi su ukupni ekonomski efekti zabrane rada nedeljom, jer imam informacije da svi oni koji su ranije kupovali u tržnim centrima i megamarketima nedeljom sada to rade subotom, te da time nisu oštećeni ni država, ni poslodavci, a da radnici imaju korist.

Voleo bih da znam zašto se i u Srbiji ne pokrene takva inicijativa.

Mi ćemo svakako raditi na tome da se i u Srbiji zabrani rad nedeljom, kao što je to slučaj u većini zemalja Evropske unije i u zemljama okruženja.